DOMÁCÍ VÍTĚZSTVÍ UKONČILO SOUTĚŽ

BK ČK – Slavoj Protivín 67:65 po prodloužení (35:30, 60:60)

Domácí hráči se na zápas ukončující jejich účinkování v soutěži dostavili v hojném počtu (9 hráčů), ale vzhledem k průběhu se na hřišti objevilo jen 8 borců. První body v zápase si připsal Al Ahmad (2:0) a tím i vložil klid na svou střeleckou ruku pro další průběh zápasu. Po jeho dalším koši ve 4. minutě bylo skóre vyrovnané (6:6), pak ovšem hosté vsítili dvě trojky (v duelu celkem 9!) a odoskočili do šestibodového trháku – 6:12 (6.). Českokrumlovský lodivod Rizák reagoval oddechovým časem a naordinoval svým svěřencům změnu obrany. To se ukázalo jako klíčové rozhodnutí a ve zbytku první čtvrtiny jeho svěřenci na hřišti doslova dominovali. Dílčím skóre 11:4 stav otočili a po deseti minutách hry vedli o jeden bod (17:16). Druhé dějství odstartovali slavojácí opět dvěma přesnýma trefami z perimetru, ale ani domácí nezůstávali pozadu. Po koši Ziegelbauera ve 13. minutě ukazovala tabule vyrovnaný stav 22:22, jenže přišel dvouminutový hluchý úsek českokrumlovských a hosté v polovině druhé části odskočili na 22:28. Znovu se však opakoval průběh první čtvrtiny, kde také hosté vedli o 6 bodů, ale svůj náskok prohospodařili. Drtivý nástup domácího celku načal Al Ahmad (2 body), k němu se přidal Moronga (2) Kotous (7), Netušil (2) a v polovině zápasu hřálo domácí pětibodové vedení – 35:30.

Po změně stran se hrála naprosto vyrovnaná bitva. Nejprve se Protivínští přiblížili na 35:34 a v polovině třetí periody dokonce již vedli 40:41. Al Ahmad pěti body vrátil domácím vedení (45:41), jenže po třiceti minutách hry ukazoval pomyslný jazýček vah na stranu hostů – 47:48. Čtvrtá čtvrtina nabízela drama a to také přišlo. Prvních pět minut tohoto hracího období sice patřilo domácím (vyhráli jej 8:0 a ve 35. minutě vedli již 55:48), jenž pak jakoby se dostali do křeče, přestala se jim dařit útočná kombinace a jejich střely přestaly mířit do černého. Naopak protivínské nakopli dva rychlé koše, které se staly základem desetibodové šňůry a rázem byli domácí ve ztrátě tří bodů – 55:58 (39.). Zákonitě musel přijít time out domácí lavičky a schylovalo se k velkému dramatu. Po návratu na hřiště konečně Českokrumlovští prolomili střelecké trápení, když Al Ahmad trefil důležitou trojku a vyrovnal stav na 58:58 (minutu před koncem). Posledních šedesát vteřin přineslo mnoho chyb a ztrát míčů na obou stranách. Třicet vteřin před koncem měl hostující Haviár výhodu dvou trestných hodů, ale ani jeden neproměnil. Domácí doskočili, jejich atak protivínského koše však úspěchem neskončil a tak deset vteřin před závěrečným klaksonem napravil Haviár své zaváhání a dvoubodovým košem poslal Slavoj do vedení – 58:60. Českokrumlovští měli čas na jeden útok a meta byla jasná – minimálně vyrovnat stav a to se také podařilo. Tři vteřiny před koncem se zpod koše prosadil domácí obr Kotous a poslal tak zápas do prodloužení – 60:60.

V nastaveném čase moc košů nepadá a tak se nedalo očekávat, že by se skóre výrazněji posunulo směrem nahoru. První dvě minuty se hrálo opatrně a žádný celek nechtěl vyrobit chybu. Tu sice ani jeden hráč neudělal, ale zároveň se nikdo nezapsal do střelecké listiny. Teprve po dvou odehraných minutách se pohnulo skóre a to na straně Protivína, když hostující kapitán Tryml trefil trojku – 60:63. Až v polovině nastaveného času se do zápisu zapsali i domácí borci – Al Ahmad nejprve trefil koš za dva body a následně si připsal koš s faulem a nemýlil se ani z čáry trestného hodu – 65:63 (44). Vedení českokrumlovských mohl zvýraznit Netušil, ale ten neproměnil ani jeden ze dvou trestných hodů a tak se do poslední minuty prodloužení šlo za jednobodového vedení českokrumlovského BK. 40 vteřin před koncem zvýšil Al Ahmad (jediný úspěšný střelec domácích v prodloužení) na 67:63 a reprezentanti okresního města byli blízko vítězství. Když se podařilo odrazit několik závěrečných ataků na domácí koš a časomíra ukrajovala vteřinu po vteřině, bylo jasné, že důležitá výhra zůstane doma. Protivínští sice současně s klaksonem ještě opticky upravili stav na konečných 67:65, ale to bylo z jejich strany vše a na domácí straně mohla propuknout radost z vítězství.

*Fakta: hráli a body:* Al Ahmad 23 (TH 2/1, 2 trojky), Kotous 20 (TH 6/2), Moronga 9 (TH 2/1), Chaloupka 9 (TH 1/1), Netušil 4 (TH 2/0), Ziegelbauer 2, Vaněček, Rizák, Krák (do hry nezasáhl); trojky: 2 (obě Al Ahmad); trestné hody: 13/5 (38,5%); fauly: 14; čtvrtiny: I. 17:16, II. 18:14, III. 12:18, IV. 13:12, prodloužení 7:5.

Tento duel ukončil basketbalovou sezonu pod českokrumlovskými koši. Končí však jen soutěžní část – tréninky nadále pokračují! Českokrumlovští basketbalisté si připsali druhou výhru v soutěži a ukázali, že rukopis trenéra Rizáka se začíná projevovat. V příští sezoně budou chtít nabrané zkušenosti lépe prodat a připsat si o něco více výher a potrápit všechny své soupeře.